Pakowanie przesyłek

Pakowanie przesyłek nie wydaje się być trudnym zagadnieniem, a jednak… Ile razy wysłałeś przesyłkę, która uległa uszkodzeniu w transporcie? Ile razy zapakowałeś paczkę, w której brakowało towaru lub było go za dużo? Ile razy zapłaciłeś opłatę za przeważenie paczki lub umieszczenie w innym slocie paczkomatu? Ile razy wysłałeś paczki pod niewłaściwy adres?

W tym artykule pokażemy Ci jak uniknąć tych błędów podczas pakowania i wysyłki i jak system informatyczny może usprawnić proces pakowania przesyłek.

Szybkie i bezpieczne pakowanie paczek

Pakowanie przesyłek - materiały przydatne w procesie pakowania paczek do wysyłkiAby sprawnie zapakować przesyłkę musimy przede wszystkim wiedzieć co mamy zapakować i na tej podstawie dobieramy odpowiednie opakowanie i wypełnienie. Informację o zawartości pakowanej przesyłki powinniśmy uzyskać od naszego systemu obsługi zamówień.

PP Etykieta wyposażona została w moduł automatycznej kompletacji zamówień. Na ekranie komputera na stanowisku pakowacza program wyświetli produkty, które mają zostać zapakowane do wysyłki, a operator zeskanuje kod kreskowy każdego z produktów, które umieszcza w pudełku. W ten sposób zyskasz pewność, że zawartość spakowanej paczki jest zgodna z zamówieniem klienta. Jeśli na etapie pakowania paczek z kontrolą zawartości program wykryje jakąkolwiek niezgodność z zamówieniem, nie pozwoli wydrukować etykiety kurierskiej.

Czytaj więcej o „procesie kompletacji zamówienia

Wytrzymałość opakowania i rodzaje wypełnień

Jeśli zależy Ci, aby zapakowana przesyłka dotarła do klienta w nienaruszonym stanie, musisz zadbać o jej należyte zabezpieczenie. Bezpieczeństwo przesyłki zależy od użytego opakowania i zastosowanego wypełnienia.

Jak bezbłędnie zapakować przesyłkę

Puste przestrzenie powinny zostać możliwie precyzyjnie wypełnione, aby zapobiec swobodnemu przesuwaniu się zawartości i zminimalizować ryzyko uszkodzenia jej zawartości.

Obecnie popularne są następujące rodzaje wypełnień:

  • papier gnieciony,
  • papier spieniony,
  • styroboxy (wypełnienie styropianowe dostosowane do produktu),
  • chipsy (płatki / wióry styropianowe),
  • wełna drzewna,
  • folia bąbelkowa,
  • poduszki powietrzne,
  • wypełniacze piankowe.

Towar szczególnie podatny na uszkodzenia możemy dodatkowo zabezpieczyć folią bąbelkową podczas pakowania.

Pakowanie przesyłek - estetyczne opakowanie zabezpieczające produkty na czas transportuPodczas pakowania paczek do transportu, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stosowane opakowania. Jeśli do wysyłki wybieramy karton, musi on być dobrej jakości. Z jednej strony stanowi on naszą wizytówkę, a z drugiej ma za zadanie ochronić nasz towar, by dotarł w nienaruszonym stanie do klienta. W przypadku cięższych towarów warto zastosować karton wielowarstwowy.

Pakowanie produktów w kartony wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, choć nie jedynym. Do zapakowania przesyłki możemy użyć różnych materiałów – ważne, aby paczkę zapakować estetycznie i bezpiecznie do transportu.

W tym miejscu warto też wspomnieć o odpowiednim zaklejeniu kartonu. Bardzo fajnie sprawdzają się w tym przypadku personalizowane taśmy z nadrukiem w postaci np. logo firmy. Stosując takie taśmy wyróżnimy się na tle konkurencji, a dodatkowo odpowiednio zabezpieczamy paczkę do transportu.

Na rynku dostępne są również nieco droższe kartony klapowe ze spodami składanymi automatycznie, do których nie trzeba używać taśmy czy kleju.

Wymiary i waga przesyłki kurierskiej

Pamiętajmy, że wielkość opakowania ma również ogromne znaczenie. Zapakowanie towarów do opakowań odpowiedniej wielkości pozwoli nam uniknąć dodatkowych kosztów (np. w przypadku wysyłki do paczkomatów karton musi zmieścić się do slotu, który zadeklarowaliśmy. Dobrym pomysłem jest zakup odpowiednich kartonów i dopasowanie ich do wysyłanych towarów oraz tego z jakiej formy dostawy korzystamy (kurier / paczkomaty / transport własny itd.).

Oprogramowanie wspomagające pakowanie przesyłek

Pakowanie przesyłek - oprogramowanie do obsługi zamówień wspomagające proces pakowania paczekSpora część rynku e-commerce dostarcza produkty do odbiorcy kurierem lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. W tym przypadku poza bezpiecznym i estetycznym zapakowaniem przesyłki, powinniśmy poinformować kuriera o tym do kogo ma trafić przesyłka poprzez odpowiedniej jej oklejenie etykietą kurierską. Na tym etapie również niezbędny jest odpowiedni system komputerowy, który ułatwi pracę związaną z pakowaniem i wysyłką paczek.

Etykiety kurierskie

PP Etykieta jest narzędziem, które w sposób automatyczny potrafi generować etykiety kurierskie. Program łączy się z Twoim systemem ERP / WMS czy po prostu ze sklepem internetowym i pobiera dane zamówienia, a następnie na ich podstawie generuje etykietę kurierską. Dzięki takiemu podejściu zyskujesz czas, który do tej pory musiałeś poświęcać na przepisywanie danych klientów do systemów kurierów, a przez to będziesz mógł obsłużyć większą ilość wysyłek tą samą ilością pracowników. Dodatkowo już nigdy nie popełnisz błędu w danych adresowych i wszystkie paczki zostaną skutecznie dostarczone do klientów. Paczki oklejone etykietami kurierskimi odkładamy w miejsce, z którego kurier będzie mógł je podjąć.

Zobacz więcej na temat „drukowanie etykiet kurierskich„.

Etykiety własne

Zdarza się czasem, że dopiero na stanowisku pakowania okazuje się, że towar umieszczony w paczce jest uszkodzony. PP Etykieta pozwala w takim przypadku okleić paczkę etykietą własną lub zastępczą, na której zawarte zostaną najważniejsze dane przesyłki oraz jej status, dzięki czemu pakowacz nie musi tracić czasu na obsługę takiego zdarzenia, a może się tym zająć dedykowany pracownik magazynu. Paczka oklejona etykietą zastępczą powinna zostać odłożona w specjalne miejsce na magazynie.

Zobacz więcej na temat „drukowanie etykiet własnych” oraz „drukowanie etykiet zastępczych„.

Stół pakowacza – nieoceniony podczas pakowania przesyłek

Pakowanie przesyłek i przygotowywanie ich do transportu przy użyciu odpowiedniego systemu komputerowego staje się prostsze i mniej narażone na pomyłki. Jako wisienkę na torcie należy w procesie pakowania przesyłek przedstawić stół pakowacza.

Miejsce, przy którym pracownik spędza cały dzień powinno być ergonomiczne, dobrze oświetlone, dobrze wyposażone i zapewniać dostęp do najważniejszych narzędzi i materiałów. O konstrukcji takiego stołu dużo zostało już powiedziane, ale jako minimum powinien zapewniać dyspenser na kartony, komputer z odpowiednim oprogramowaniem wspierającym pakowanie przesyłek, skaner kodów kreskowych, drukarkę do etykiet i materiały typu taśma czy wypełnienie.

 


Porozmawiajmy o Twoim procesie! Zamów bezpłatną rozmowę z naszym ekspertem i zobacz jak PP Etykieta może usprawnić proces pakowania przesyłek i generowania etykiet kurierskich w Twojej firmie! Wystarczy jedno kliknięcie, aby umówić się z naszym specjalistą, którego możesz zapytać o wszystko! Chcę porozmawiać ze specjalistą